Hej Hallå, Hej Hej Hallå!
Idag har vi haft en fantastiskt underbart härligt fin dag!
Den har varit fylld av bad, kanoter, fiske, öppet kollo och en riktigt rolig lek! Att leka Mega-luffarschack är inget vi gör varje dag inte!
Både lunchen och middagen var väldigt uppskattad. Mellis och Kvällis var supergott, men jordgubbar och vindruvor får dom inte nog av!
Vi startade dagen med badet och att padla både kajak, kanot och SUP-brädor!
Till lunch välkomnade vi Söris 6-7 och Tallis 1 tillbaka från hajk och direkt efter lunch sa vi hejdå till de äldsta tjejerna på Tallis 3 och Granis 3 som skulle iväg på Hajk. Lite av en Hajk-svängdörr här dessa dagar. Vi är nästan bara fullt kollo över lunch. Visst låter det konstigt att det känns som få barn när vi ”bara” är ca 65 barn kvar på kollo?
Efter lunchen vankades då leken Mega-Luffarschack! Det va fantastiskt kul att se alla springa runt och klara uppdrag för att sedan kunna lägga ut spelpjäserna över hela Kolloseums golv.
Efter middagen och leken så varvades det ner med lite mer bad och simtester. Sen fanns såklart enchillada och tillsist så avslutade vi dagen med Rundpingis-vm! Grattis till lag ”Thailand” som vann!!
Nu checkar vi sommarkollopedagoger ut och tar natt. Allt gott och fridens liljor

Oh vad roligt att läsa!
Kan ni inte lägga upp fler bilder? Jag skulle vilja se mina barn, Filippa och Charlie Olsson🙏
Jag håller med Malin Olsson. Jag vill också se min son Max Kellén 🙂
Vill också ha mer bilder! Och små filmsnuttar! 😄💕
Underbart!! Vad härligt de har det!☀️
Skulle vilja se min son Oskar Nilsson 👍 det ser ut att ni har det bra
Förstår att ni hellre vill umgås med våra fina barn än att lägga upp massor med bilder, men lite fler bilder skulle uppskattas av oss föräldrar enormt 😊👍