Hej kära, bästa bloggläsare där hemma! Idag har det varit en riktig känslosam dag för många av oss, nämligen sista heldagen och framförallt sista kvällen. Så tråkigt tycker vi, men vi har haft två fantastiska och otroligt roliga veckor här på kilis. Fyllda med lek, skoj och kärlek.
Dagen inleddes som vanligt med en riktigt dunderfrulle. Efter det var det dags för den STORA städleken som höger sida + granis 1b vann. När det väl var städat och fint på gården och i alla aktivitetshus ringde klockan och då var det dags för tröjförsäljning. Därefter följde en utsökt lunch, nämligen pyttipanna, serverad av våra fantastiska kockar.
Under lugna stunden fick barnen chansen att fylla i anmälnings blanketter för att anmäla en ledare som barnen tyckt gjort något dumt. Exempelvis anmäldes ledaren Ella för att ha vägrat hoppa från hopptornet under aktiviteten ”kändishoppet”.
Efter lugna stunden inleddes ”sista kvällen” med ett bildspel från periodens alla höjdpunkter, lite allsång av våra kända kollosånger, samt utdelning av diplom. Därefter var det hamburgare som stod på schemat. MUMS! Efter middagen kom fågelskådaren Fåke på besök och sen var det dags för PRISUTDELNING! Som barnen har längtat! Därefter var det dags för ”Hej domstol” där ledaren Ella dömdes och tvingades äta en sörja som bland annat bestod av: räkspad, rödbetsspad, ketchup, grus, gräs, olivolja, salt och senap. Efter domstolen började den delen av sista kvällen som vi tillägnar till våra sistaåringar, alltså de som går sitt sista år på kollo. Vi ledare fick diplom som sistaåringarna skrivit, sistaårs filmen visades och slutligen fick barnen burkar som innehöll en del av kollo som de fått plocka. Det blev en fin och känslosam stund och många tårar fälldes av såväl barn som ledare. Efter det var dags för natti natti.
Vi vill tacka för två fantastiska veckor, vi har verkligen haft en fartfylld period med massor av skratt och skoj och tiden har verkligen gått fort!
Imorgon förväntas bussen lämna gården 9:30 vilket innebär att barnen är på tegelbruket runt 10:00. Kvarglömda saker och kläder kommer att lämnas på tegelbruket, så är det så att ni där hemma upptäcker att något som togs med till kollo saknas kan ni kika och hämta det där.
BILDBOMB kommer inom kort, ha det bäst!
Tack själva för allt ni gör 🥰
En glad William kom hem och undrar om det kommer finnas något kollo innan nästa sommar 😅
Hans betyg på dessa 2 veckor var 100/10.
Stort tack till alla inblandade.
Min son kom hem med hälften av sin packning. Alla han kläder märkta med Demir. Kommer gå till tegelbruket kolla. men kan kolla gärna hemma med om det har råkat komma i era barns väskor. Ni kan nå mig på 0707109202.
Med vänlig hälsning, Liv Demir
Super tack! Kommer det någon bildbomb från sista dagen?
När kommer bildbomben
Den är publicerad nu!!