Idag var det dags. Äntligen skulle vi leka Settlers, den största leken på kollo. Barnen laddade upp med en ordentlig frukost ovetandes om vad som skulle hända om en liten stund. Det var full fart hela förmiddagen och hela eftermiddagen. Alla kämpade järnet och gav allt de hade, men endast ett lag hade vad som krävdes för att vinna den prestigefyllda leken. Lag Svart.
Efter Settlers så fick sistaåringarna dra iväg på sin efterlängtade sistaårshajk, där bjöds det på massa gott. Det blev även en hel del lyxiga aktiviteter som endast dem fick uppleva. Härligt.
Alla andra barn fick vara med i bäst i test där de ställdes inför ett gäng roliga utmaningar, det var inte så illa det heller. Efter bäst i test så fick de kolla på film och käka lite popcorn.
Senare på natten så fick sistaåringarna åka ut i skogen (och spöregnet) och försöka överleva den långa spökvandringen. Nu så sover alla gott i sina sängar.
Härlig dag! Ni gör verkligen det bästa av den här periodens väder, inget stoppar er! Heja kör hårt nu sista dagarna 🤗
Vilken härlig och rolig dag för barnen! Ni gör verkligen denna sommar till den bästa❤️ så roligt med alla lekar. Vilken sammanhållning! Ge Svea en stor kram🩷
Vad kul ni har! 🥰🦋
Wow! ☺️ bästa dagarna
Humöret verka vara på topp ni är otroliga vilken energi! Hoppas ni inte flyter bort idag 💦💦💦❤❤❤❤
Så underbara bilder😍. Så mycket roligt ni gör. Ha nu superduperbra sista dagar🤗