Hej alla där hemma! Hoppas ni har haft en riktig bra dag för det har vi!
Dagen började som alla andra med frukost och sedan var det dags för mini-städleken. Vi har städat hela kollogården så att den ska vara fin och fräsch inför vecka nummer två. En vecka har redan gått – hur sjukt? Tiden går snabbt när man har roligt eller hur.
Till lunch serverades det en riktig smaskig spaghetti och köttfärssås, väldigt uppskattat.
Eftermiddagen spenderades med bland annat en otroligt spännande touch ball match, häng på kolloseum och strandmys i den härliga solen.
Efter all spring och lek var vi riktigt hungriga och som tur var blev det kebab med bröd till middag. Smaskens!!! När barnen kom in i matsalen fick var och en en biobiljett. Spännande. På bioduken visades en live action version av Snövit.
Slutligen var det som vanligt dags att gå och lägga sig, men dagen var inte riktigt slut än. Alla barn blev väckta och fick följa med på en sagolik trollvandring där de fick hjälpa prinsen att väcka snövit till liv igen. Nu sussar barnen på barnhusen och en spillrans ny kollodag är alldeles runt hörnet.
Puss och kram godnaaaatt
!!!!