Sista dagen + info

Hallå där alla bloggläsare!

Idag började dagen i vanlig ordning med frukost för att därefter inleda den mest prestigefyllda leken på kollo, nämligen städleken. Barnen hjälptes då tillsammans åt att städa och plocka undan för att få gården att se ut som den gjorde när de kom. Höger sida ropades senare under kvällen ut som vinnare i städleken men även ett individuellt städpris delades ut. När det sedan var dags för lunch serverades den efterlängtade kollo-tacosen. Köket glömde dock tacokrydda i färsen men barnen var glada och nöjda ändå. Efter lugna stunden drog ”sista kvällen” igång och först på schemat stod diplomutdelning. Alla barn fick då varsitt diplom skrivna av deras rumsledare. Kvällen fortsatte och bjöd på allt från tävling och prisutdelning, till hej domstol och fina bildspel. I vanlig ordning tillägnades den sista delen av kvällen till våra sistaåringar. Kvällen avslutades med ytterligare ett bildspel, skratt, tårar och mycket kramar. Inatt sussar de flesta barnen sött på kolloseum eftersom barnen, enligt tradition, har möjlighet att sova på en madrass på golvet i kolloseum.

Tack för dessa två veckor, vi kommer sakna er!<3 /Ledarna

 

Information gällande hemresa imorgon 1/8:

Barnen anländer till Tegelbruket ca 10.30.

Kvarglömt/upphittat lämnas på tegelbruket.

Brev som kommer i vår postlåda efter att barnen har åkt hem, lämnas på tegelbruket 17/8.

 

 

13 svar på ”Sista dagen + info”

  1. Hej tack för denna period, kobie har pratat non stop sedan han kom hem och berättat allt roligt ni gjort med barnen. Han har haft så extremt kul. Ni ska veta att ni gör ett fantastiskt arbete och ger barnen ett minne för livet. Ni är bäst!

  2. Hej. Stort tack för dom här veckorna, nell är så nöjd och är redan taggad att söka in till nästa sommar igen ❤️ stort tack för allt ni gjort för barnen under dessa veckor och de minnen ni skapat !!!!

  3. 🌟🌟🌟till er alla ledare som fixat och funnits där för alla ”:ungar”
    2 veckor som barnen alltid kommer att minnas och så mycket kul de kommer att ta med sig🏊🕵️🏃🛌
    Kransar och tusen tack från en farmor💥🎉👏👏👏

  4. TAAAACK till alla er ledare för två fantastiska veckor tillsammans med våra barn, ni gör verkligen ett super jobb💕💥👏🙌 NI ÄR BÄST!!!!

  5. Tusen tack för allt ni ledare gjort för barnen under dessa veckor, hämtade hem en väldigt glad och nöjd Alicia Madsén idag!! 🥰🥰
    (Som INTE hade med sin mobil till kollot)

  6. Tack för de här två veckorna, där ni skapat massa minnen för våra barn! Alva kom hem sprängfylld med erfarenheter, tankar och nya kompisar!

  7. Tusen tack för era superfina insatser som ni ledare har gjort för alla barn! Mina flickor var så nöjda och de ville anmäla sig till nästa års sommarkollo 🙂

  8. Jag hoppas att ni läser ffe kommentarer 🙂
    Nu har våra barn berättat och berättat och berättat. Och vi blir bara mer och mer imponerande av er, fantastiska ledare. Stort stort tack säger vi bara🙏

Kommentarer är stängda.